Jako fizjoterapeuta uważam, że istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź na to pytanie - ZAWSZE. Nawet jeśli aktualnie nie dzieje się nic, co niepokoiło by Cię w rozwoju i funkcjonowaniu Twojego maluszka, warto skorzystać z porady osób, które mają do tego odpowiednią wiedzę. Na takiej pierwszej wizycie oprócz szczegółowego wywiadu i badania niemowlaka możesz skorzystać z instruktażu pielęgnacyjnego, czyli poznać sposób jak poprawnie podnosić, odkładać czy przebierać swoje dziecko. To może ułatwić mu późniejszy rozwój ruchowy lub pozwoli nie wprowadzać do jego otoczenia zbyt dużego stresu wynikającego z podnoszenia go w nieodpowiedni sposób.
Szczególnie polecam taką wizytę rodzicom, którym czynności dnia codziennego, np. karmienie, przebieranie oraz kąpiele przysparzają każdego dnia nie lada wyzwania. Najczęściej to nie brak chęci współpracy ze strony Twojego maluszka, a jakaś inna przyczyna stoi za tym, że coś, co nie powinno, wywołuje płacz lub krzyk. W ten sposób niemowlę komunikuje się z nami sygnalizując, że podczas tych czynności coś sprawia mu dyskomfort lub trud. Nie słuchajcie porad cioci, sąsiadek koleżanek czy doświadczonych mam mówiących, że Twoje dziecko po prostu jest marudne. Dzieci nigdy nie są marudne, niektóre są po prostu bardziej, a inne mniej wrażliwe na pewne doświadczenia.
Oczywiście najczęstszym powodem wizyt niemowlaków u fizjoterapeuty będzie opóźniony rozwój motoryczny (ruchowy). Asymetryczne pełzanie czy raczkowanie - używanie do takiego poruszania się jednej nóżki i dociąganie drugiej (to samo tyczy się rączki) nie jest fizjologią, nawet jeśli Twoje poprzednie dziecko również się tak przemieszczało. To nie genetyka tylko, np. zaburzenia w obrębie napięcia mięśniowego.
Poniżej lista kilku obserwacji, które warto skonsultować ze specjalistą jeśli pojawiają się u Twojego maluszka:
obracanie się lub siadanie tylko poprzez jedną stronę,
skręcanie główki częściej w jedną stronę,
zwiększone napięcie mięśniowe, "prężenie" się dziecka,
obniżona napięcie mięśniowe,
spanie z otwartą buzią lub odchylanie główki do tyłu w trakcie snu,
karmienie preferowane tylko z jednej piersi,
nie lubi leżeć na brzuszku,
kolki, problemy z wypróżnianiem, brzuszek wyglądający na wzdęty,
układanie się w literkę "C", leżąc na brzuchu lub na plecach
rączki lub nóżki "aktywniejsze" po jednej stronie,
podciąganie do brzuszka tylko jednej nóżki.
Autor: Justyna Jasińska